המרכז ללימודי יהדות וסביבה

דרכי נעם

המרכז ללימודי יהדות וסביבה ע"ש נעם מאירסון

המרכז מקיים סמינריונים וסדנאות שטח, המשלבים מפגשים אקולוגיים והעמקה בבניין האישיות.

המרכז הוקם לזכרו של נעם מאירסון הי"ד, שנהרג במלחמת לבנון השנייה בחודש אב התשס"ו. נעם היה בוגר הישיבה התיכונית לחינוך תורני סביבתי במצפה רמון. בשנת חייו האחרונה עסק נעם בהדרכה ובהוראה בישיבה התיכונית במצפה רמון; עיסוקו זה הוא שהביא ליוזמה להקמת מסגרת חינוכית לזכרו, אשר תשלב בין היהדות לסביבה, תוך התבוננות מעמיקה בנפש האדם.

עם לימודיו בישיבה, השכיל נעם לשלב בצורה ייחודית וחווייתית בין הטבע לאדם, ולמזג בין המקורות היהודיים למטייל, וברוח זו גם העביר את הדרכותיו. מטרת מרכז ההדרכה שהוקם על שמו, בראשות ראש הישיבה התיכונית, הרב דוד אביחיל, להעמיק את הקשר בין האדם לסביבתו על ידי יציאה לטבע והתבוננות בו.

המרכז פועל במסגרת הקריה החינוכית במצפה רמון. המרכז מציע שירותי לינה וכלכלה מלאים במדרשת "אור הדרום" במצפה רמון במחירים אטרקטיביים במיוחד.

הסדנאות מועברות על ידי מדריכים בעלי הכשרה מקצועית – תו תקן של משרד החינוך, והכשרה תורנית סביבתית מטעם מרכז ההדרכה.

המרכז מקיים סדנאות, טיולים ואטרקציות בשילוב תוכן יהודי והתבוננות אל נפשו של האדם המטייל כחלק בלתי נפרד מהפעילות המוצעת במרכז.

מבין הפעילויות המוצעות:

סדנאות לתלמידי תיכון- המרכז מציע לתלמידי תיכון פעילויות חווייתיות וחינוכיות. לדוגמא:

סדנת 'בין אדם לחברו':

סדנה בת יומיים, המיועדת לתלמידי כיתות ט' ו-י'. בסדנה זו יעברו התלמידים חוויה מיוחדת של יציאה לטבע משולבת בשיחות ובסרטים; התכנים יהיו ממוקדים בלמידה מהתרחשויות בטבע, אשר מקנות למתבונן הבנה של הצורך לקיים חברה מתחשבת ותומכת – חברה אשר אהבת הזולת וגמילות חסדים מהווים בסיס לקיומה – ויוצרות הזדהות עמו.

סדנאות לחיילים:

הסדנה מיועדת ליחידות צבא, המעוניינות בימי חיזוק לרוח הלוחם והיחידה.

הסדנה משלבת יציאה לטבע המדברי יחד עם מפגשים, שיחות ואתגרים אישיים,ומשלבת התבוננות על המציאות האקולוגית ומקום האדם בתוכה.

הסדנה נועדה לפתח במשתתפים כושר מנהיגות, התמודדות עם משברים ומצבי לחץ, התמודדות עם מצבי עמימות וחוסר ודאות, שיפור בביטחון עצמי, שיפור במודעות ליכולת עבודה בצוות, התמודדות עם קבלת סמכות ולקיחת אחריות.

יושם דגש על קבלת החלטות בצוות, ניהול משימות וסיכונים, יכולות תקשורת ושיתוף מידע, יכולות הנעת תהליך והתמודדות עם מצבי קצה של תלות הדדית, גיבוש היחידה, חיזוק הזהות הקבוצתית והיכרות עם חולשותיה וכוחותיה, מנגנוני התחדשות והשתפרות, הצבת מטרות והבנת חשיבות התהליך.

השתלמויות למורים:

מרכז דרכי נעם מקיים סדנאות לצוותי מורים המעוניינים לעבור חוויה לימודית מעמיקה תוך קישור בין הסביבה לבין מקורות היהדות.

הסדנאות משלבות סיורים לימודיים והרצאות, יחד עם פעילויות העשרה כבניה בבוץ, הישרדות,חץ וקשת ועוד.

במהלך הסדנה נעסוק בתחומים הקשורים ליציאה לשטח ולהשפעות הנפשיות של השטח עלינו תוך התבוננות יהודית.

ניתן לשלב במהלך הסדנה נושאים שונים בהרצאות ובמסלולי השטח מתוך מבחר הנושאים העומד לרשות המשתלמים:

הישרדות והתמודדות עם קשיים, ההיררכיה בטבע ובחברה האנושית, טריטוריות בטבע ובחיי האדם, הנוודות והקביעות כביטוי למצבי חיים, מעיין ובור- נביעה ויצירה, המדבר כסדנת חינוך ישראלית, אדריכלות יהודית,איכות סביבה ביהדות, האשפה ומהותה, היחס לניקיון וסדר, היישוב האידיאלי, הצבעים ומשמעותם, עונות השנה, ההתפתחות הטכנולוגית ומשמעותה, מוסיקה יהודית, היחס לרכוש ועושר, חינוך לאחריות סביבתית.

ניתן לקיים סדנאות המשך במגוון הנושאים המוצע.

השתלמויות למדריכי טיולים ומורים לשל"ח וידיעת הארץ:

הקורס מיועד לכל מדריך או מדריכה אשר יהיו מעוניינים לעבוד במסגרת המרכז בעתיד וכן למדריכי טיולים המעוניינים להשתלם בנושא באופן פרטי.

שבוע הכשרה במהלכו יילמדו תכנים שונים בנושאים המשלבים התבוננות יהודית על הטבע והפקת משמעויות מוסריות ולקחים מהטבע לאור התייחסותם של חכמי ישראל.

כנסים:

המרכז מארגן כנסים, ימי עיון והשתלמויות לאנשי מקצוע בנושאים שונים: כנס אדריכלות ביהדות, כנס אמנות ויהדות, כנס יהדות ונדל"ן יהדות ואוקולוגיה ועוד.

הוצאה לאור:

חוברות וספרים בנושא יהדות וסביבה יוצאים לאור מטעם דרכי נעם.

"אדם וסביבה: התבוננות יהודית"- החוברת הראשונה בסדרת חוברות העוסקות בנושא יצאה לאור בחודש תמוז התשס"ח (יולי 2008) .

כמו כן, אנו פועלים במלוא המרץ להקמת אתר אינטרנט המשלב סיורים מצולמים בשטח ומודרכים על ידי צוות המרכז בנושא התורני סביבתי ובנוסף יופיעו באתר מאמרים, פורומים ואפשרות להזמנת פעילות במרכז דרכי נעם.

ליצירת קשר והזמנת פעילות:

דרכי נעם

המרכז ללימוד יהדות וסביבה ע"ש נעם מאירסון

טלפון: 073-71388870, פקס: 077-4700600,

ת"ד 693 מצפה רמון 80600

ordarom@015.net.il

סגור לתגובות.